Deszczówka – sposoby zagospodarowania wody deszczowej (niedokończony ;)
Zbieranie deszczówki — sposób na obniżenie zużycia wody w domu
Zarządzanie wodą deszczową to proces gromadzenia i przechowywania wody deszczowej do wykorzystania w przyszłości. Może być używany do nawadniania, użytku domowego, a nawet jako źródło wody pitnej. Zarządzanie wodą deszczową to zrównoważony i ekologiczny sposób oszczędzania wody.
Po co zbierać deszczówkę?
Zbieranie wody deszczowej to
Jak wykorzystać wodę deszczową?
Jest wiele sposobów na zagospodarowanie wody deszczowej. Można ją wykorzystać do
- podlewania ogrodu
- mycia samochodu
- mycia podjazdu
- mycia naczyń
- prania
- spłukiwania toalety
Zaletą wody deszczowej jest fakt, że jest relatywnie czysta i… darmowa. To dobro naturalne, które można magazynować i wykorzystać na własne potrzeby, oszczędzając tym samym wodę z wodociągów, za którą trzeba płacić tak jak za ścieki, a czasem nawet należy uiścić, tak zwany podatek deszczowy.
Opłata deszczowa (podatek od zabetonowania)
Podatek ten wprowadzony został na podstawie ustawy o prawie wodnym. Opłata ta ma celu walkę z betonozą, która uniemożliwia utrzymanie wody w ziemi. Najwięcej zapłacą Ci, którzy nie mają na swojej działce żadnej infrastruktury retencyjnej.
Jak zbierać deszczówkę?
Istnieje wiele sposobów zbierania wody deszczowej, od prostych beczek na deszczówkę po bardziej złożone systemy, które obejmują zbiorniki filtracyjne i magazynowe. Rozmiar systemu będzie zależał od ilości opadów i ilości wody, którą chcesz zbierać. Wielkość zbiornika na wodę deszczową dobiera się indywidualnie w zależności od potrzeb danego użytkownika nieruchomości. Zbyt mały zbiornik może nie zbierać wystarczająco dużo wody,
Przy wyborze systemu zagospodarowania wód opadowych należy wziąć pod uwagę jego wpływ na środowisko. Niektóre systemy mogą mieć większy ślad węglowy niż inne, dlatego ważne jest, aby przeprowadzić badania przed dokonaniem zakupu.