Szambo, przydomowa oczyszczalnia ścieków i studnia — wszystko, co trzeba wiedzieć

Co to jest szambo?

Szambo to podziemny zbiornik, znajdujący się przy gospodarstwach domowych. Zwykle nie jest on połączony z zewnętrzną kanalizacją i jest bezodpływowy. Najbardziej popularne jest szambo betonowe.

Jak działa szambo?

Trafiają tam nieczystości z domowych urządzeń kanalizacyjnych takich jak prysznic, zlew, wanna czy muszla klozetowa. Za pośrednictwem rur kanalizacyjnych, do zbiornika na szambo trafiają zanieczyszczenia i pozostają tam, do opróżnienia przez specjalny wóz asenizacyjny. Sam zbiornik posiada wewnętrzną i zewnętrzną warstwę izolacyjną. Ważne jest utrzymanie korzystnej flory bakteryjnej w zbiorniku. Przykry zapach, powodowany przez bakterie, niwelują specjalne preparaty do szamb. Ich drugą funkcją jest czynny udział w biodegradacji zawartości szamba.

Na co trzeba uważać?

Błędy w wykonaniu instalacji lub wentylacji mogą powodować wydzielane się brzydkiego zapachu z odpływów w domu i na zewnątrz. Dlatego ważne jest, aby proces budowy szamba został wykonany przez profesjonalistów. Zapchane rury czy wrzucanie do toalety odpadów trudnych do rozłożenia przez mikroorganizmy w zbiorniku, również mogą powodować problemy.

Szambo plastikowe

Plastikowy zbiornik na szambo działa na takiej samej zasadzie jak szambo betonowe. Jest jednak lżejszy, łatwiejszy w montażu i trwalszy. Gdy przestanie być potrzebny, można oddać go do recyklingu. Szambo plastikowe nadaje się do ponownego przetworzenia. Może być też wykorzystanie później jako zbiornik na deszczówkę. Jego trwałość i stuprocentowa nieprzepuszczalność sprawiają, że mówi się o nim: szambo ekologiczne.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to zespół systemów oczyszczania domowych nieczystości. Zwykle instalowana jest pod ziemią i wykorzystuje różne procesy oczyszczania i dezynfekcji, w celu usunięcia zanieczyszczeń ze ścieków.  Przydomową oczyszczalnię ścieków, podobnie jak szambo, wykorzystuje się na działkach przy nieruchomościach, niemających możliwości podłączenia do systemu kanalizacji zewnętrznej.

Jak działa oczyszczalnia ścieków?

Oczyszczalnia ścieków działa podobnie jak zbiorniki na szambo. Różnica polega na tym, że nie ma tu konieczności opróżniania zbiornika, dzięki procesom oczyszczania. Mogą one obejmować napowietrzanie, filtrację i chlorowanie. Mamy tutaj zbiornik na szambo, którego zawartość kierowana jest do kolejnej komory. Oczyszczone ścieki są następnie odprowadzane do środowiska, zwykle do pobliskiego zbiornika wodnego.

Etapy oczyszczania ścieków:

  • oczyszczanie mechaniczne (wstępne)
  • Oczyszczanie biologiczne (chemiczne)

Tak oczyszczone ścieki mogą trafić do środowiska i są dla niego bezpieczne. Do powyższych procesów można dołożyć etap odnowy wody, co sprawia, że woda ponownie nadaje się do spożycia.

Studnia głębinowa

Przy instalacji zbiornika na szambo, należy wziąć pod uwagę odległości od innych budowli, znajdujących się na działce.

Odległość studni od szamba powinna wynosić minimum 15 metrów.

Kopanie studni głębinowej powinno odbywać się w odległości co najmniej 30 metrów od najbliższego przewodu rozsączającego.

Zarówno budowa studni, jak i budowa szamba wymaga spełnienia określonych warunków, dlatego ważne jest, aby powierzyć prace nad inwestycją firmie godnej zaufania. Poprawna instalacja zbiornika na szambo oraz jego jakość, mają istotny wpływ na komfort życia.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to wygodne rozwiązanie, które nasi klienci chętnie wybierają. Mamy wieloletnie doświadczenie w branży i wiemy, jak zrobić to dobrze — zapraszamy do współpracy.