Wewnętrzna instalacja wodno-kanalizacyjna – co takiego?

kanalizacja_sanitarna_bialystok

Na etapie budowania domu jednorodzinnego lub innej nieruchomości, zawsze warto zadbać o to, aby odpowiednio zbudować system, jakim jest kanalizacja sanitarna. Białystok to miasto, gdzie bez problemu znajdziesz doświadczonych specjalistów w tym zakresie, którzy zajmą się stworzeniem kompletnej instalacji kanalizacyjnej w domu. Na etapie projektowania oraz budowania kanalizacji sanitarnej trzeba wziąć pod uwagę:

 

  • typ zastosowanych rur i elementów konstrukcyjnych,
  • sposób podłączenia nieruchomości do instalacji wodno-kanalizacyjnej,
  • metodę prowadzenia rur po całym domu.

 

Wewnętrzna kanalizacja sanitarna składa się z kilku podstawowych elementów, dzięki którym czysta woda będzie dostarczana bezpośrednio do armatury domowej. Ścieki zaś zostaną bezpiecznie odprowadzone do publicznego przyłącza wodociągowego, szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. W kuchni oraz łazience konieczne będzie wykonanie instalacji, która zapewni szczelność i będzie bezproblemowo odprowadzać nieczystości do kanalizacji oraz odpowiedni pobór wody. Instalacja wodna w domu musi obejmować połączenie z takimi elementami jak wanna, zlew, czy muszla klozetowa.

wewnetrzna_kanalizacja-sanitarna-bialystok

 

 

Projekt budowy nowego domu powinien uwzględniać założenie instalacji wodno kanalizacyjnej, aby zapewnić dostęp do ciepłej wody użytkowej. W nieruchomościach wielopoziomowych takich jak bloki mieszkalne, instalacja wodociągowa jest ułożona pionowo i podłączona do każdego z lokali, aby zapewnić ciepłą i zimną wodę oraz instalacje, które odprowadzają ścieki. Wykonanie instalacji wodno kanalizacyjnej zapewni niezbędny komfort osób przebywających w danej nieruchomości.

 

Elementy instalacji kanalizacji sanitarnej

  • podejścia – odcinki rur, które łączą przybory sanitarne z pionem kanalizacyjnym; pion kanalizacyjny to pionowy odcinek rury o dużej średnicy, którą spływają ścieki.
  • poziom kanalizacyjny ( inaczej przewód odpływowy) – to część instalacji, do której spływają ścieki z pionu/pionów;
  • przykanalik (czyli podłączenie kanalizacyjne) – przewód zbiorczy, do niego spływają ścieki z poziomów kanalizacyjnych. Przykanalik odpowiada za odprowadzenie ścieków do zewnętrznej sieci kanalizacyjnej lub do innego odbiornika – zbiornika bezodpływowego (szambo) lub  przydomowej oczyszczalni ścieków.
  • syfon ( czyli zamknięcie wodne) – urządzenie, które zabezpiecza przed przedostaniem się gazów z instalacji kanalizacyjnej do pomieszczeń użytkowych, w których znajdują są przybory sanitarne. Syfon to element każdej miski ustępowej. Obecnie najbardziej popularne są tzw. syfony butelkowe, które  zapobiegają wydzielaniu się nieprzyjemnego zapachu z kanalizacji.
  • wpust – urządzenie, które zbiera ścieki z odwadnianej powierzchni. Wpusty instalowane są np. w podłodze pomieszczeń gospodarczych, garaży lub w podłodze tarasów czy podjazdów. Tam zbiera się woda deszczowa. Jest to element kanalizacji deszczowej.
  • czyszczak – otwór szczelnie zamykany, który umożliwia oczyszczenie zapchanego przewodu kanalizacyjnego. Czyszczaki montowane są w dolnej części pionów kanalizacyjnych i na przewodach odpływowych, które powinny być dłuższe niż 15 metrów; to ważny element kanalizacji wewnętrznej.
  • przewody wentylacyjne – służą do napowietrzania kanalizacji oraz usuwania z niej gazów powstających przy procesie rozkładu ścieków. Najczęściej stosowany  sposób wentylacji to wyprowadzenie wentylacyjnych pionów ponad dach;
  • zabezpieczenia przeciwzalewowe – zapobiegają zalaniu pomieszczeń nisko położonych – głównie piwnic – przez ścieki, które cofają się z zewnętrznej kanalizacji (np. w czasie obfitych opadów deszczu). Dzięki temu nieczystości ich nieprzyjemny zapach nie będą się przedostawać do pomieszczeń użytkowych.

Do budowy kanalizacji do wnętrza domu wykorzystuje się rury i komponenty zawierające tworzywa sztuczne, w tym polietylen. Zapewnia on prawidłowe działanie każdej instalacji wodnej.

 

Wewnętrzna kanalizacja sanitarna – Białystok. Czy warto skorzystać z pomocy fachowca?

Oczywiście, że warto zdecydować się na pomoc fachowca w kwestii zbudowania kompletnej kanalizacji sanitarnej wewnątrz nieruchomości. Tylko z pomocą profesjonalistów można mieć pewność, że kanalizacja sanitarna – Białystok będzie zbudowana tak, jak należy. To podstawa, aby woda doprowadzana do budynku miała odpowiednie ciśnienie, a ścieki zostały odprowadzone tak, by nie generowały brzydkich zapachów. Dodatkowo ważne jest, aby nie powodowały zapychania się instalacji czy innych kosztownych usterek. Wykonawca instalacji powinien sprawdzić również szczelność instalacji oraz kompatybilność rur z każdym urządzeniem sanitarnym. Dotyczy to zarówno budynków mieszkalnych jak i domów wolnostojących.

Nasi profesjonaliści zajmą się nie tylko doborem materiałów, ale także zaprojektowaniem i stworzeniem kompletnej instalacji wewnętrznej. Wiemy, że powinna szczelnie łączyć się z zewnętrznym przyłączem wodno-kanalizacyjnym. Zajmiemy się punktem poboru wody, montażem i kontrolą wewnętrznej instalacji wodociągowej.  Kanalizacja sanitarna Białystok – zapraszamy do kontaktu.